Zuhanás gátlók használatának előírásai
Minden munkaterületen, ahol a szintkülönbség miatt a dolgozó 1 m-nél nagyobb esési magasságnak van kitéve, biztosítani kell a leesés elleni védelmet, a magasban és a mélyben végzett munka esetén is.
A kérdés, hogy ehhez milyen munkavédelmi eszközökre van szükség?
Fontos különböző védőeszközökről beszélnünk a fennálló veszélyeknek megfelelően.
Ha a leesést kell megakadályozni, de magától az eséstől nem kell tartanunk elegendő egy rögzítési pont, rögzítő kötél és egy munkaöv.
Más a helyzet akkor, amikor zuhanástól is kell tartanunk. Ilyenkor jön képbe a zuhanásgátló fogalma, ami picit megtévesztő, mert a nem kívánatos zuhanástól nem tud megvédeni, de védelmet nyújt a talajba csapódástól és az esésből adódó sérülések ellen.
Ez a témakör is elég összetett, és nehéz a szaknyelvet laikusok számára is érthető módon megfogalmazni. Megkísérlem, így kezdjük is az elején:
A zuhanás gátló rendszer, azaz a talajba becsapódás elleni védelem témakörével.
A leesés elleni védelmet sohasem egy eszköz, hanem több eszköz alkotta rendszer biztosítja!
A zuhanásgátló rendszer a következő elemekből, eszközökből áll:
- Kikötési pont munkásonként legalább 10 kN megatartására.
A rögzítési pontot a zuhanás ellen védett munkavállaló feje fölött, függőlegesen kell kijelölni.
2. Testhevederzet feladata, hogy a használó személy teljes testét rögzítsék (elsődleges heveder) és visszatartsák a zuhanás alatt és a zuhanás megállítását követően (másodlagos heveder), illetve a leesés erejét eloszlassa a combon, csípőn, derékon, mellkason és a vállakon.
Az elsődleges heveder szélessége minimum 40 mm, a másodlagos heveder szélessége minimum 20 mm.
- Összekötő elemek
Egyágú vagy Y elrendezésű kötél vagy heveder: Az egyéni védőeszköz és a kikötési eszköz részeinek összek
apcsolására.
Csatlakozó: lehet zárkapocs (karabiner) vagy horog. Az akaratlan kinyílás csökkentése miatt a horog és a karabiner önzáró és ön- vagy kézi rögzítésű legyen. Kialakításuknál fogva csak két egymást követő, szándékos kézi művelettel legyenek kinyithatók.
- Sebességcsökkentő eszközök
Energiaelnyelő: A zuhanás során keletkező energia jelentős részének elosztására szolgál. Létezik belőle dupla végű is.
Vezérelt típusú zuhanás gátló Az eszköz a használóval összekapcsolva mozog a - hajlékony vagy merev - rögzített vezeték mentén, nem igényelve kézi beavatkozást a felfelé vagy lefelé történő helyzetváltoztatás sorén, és automatikusan zár a zuhanás bekövetkezésekor. A rögzítő kötél lehet drótkötél, heveder, szintetikus kötél vagy lánc. A reteszelés 5 kg-os terhelésnél következik be.
Visszahúzható típusú zuhanás gátló Önműködően feszíti és húzza vissza a rögzítő kötelet. A visszahúzható rögzítő kötél lehet drótkötél, heveder vagy szintetikus kötél. A reteszelés 5 kg-os terhelésnél következik be.
A munkahelyzet beállítása, a leesés korlátozása
Zuhanás veszélyével járó tevékenység NEM EGYENLŐ a munkahelyzet pozícionálásával, beállításával.
A munkahelyzet beállításához szükséges elemek, eszközök:
Kikötési pont, a munkahelyzet beállító deréköv, a munkahelyzet-beállító rögzítő kötél, egyéb eszközök Pl: Mászó gép, mely olyan mechanikus szerkezet, ami kötélhez vagy segédkötélhez kapcsolva terhelés alatt az egyik irányban zár, ellenkező irányban pedig szabadon csúszik. A kötél vagy segédkötél kicsúszását a mászó gépből záró eszköz gátolja meg. A zuhanás gátló eszközökön fel kell tüntetni mindazokat a különleges körülményeket, amelyek mellett a védőeszközök használhatók.
Ereszkedőeszközök
- Az ereszkedőeszköz olyan mentőeszköz, amelynek segítségével egy személy korlátozott sebességgel képes ereszkedni egy magasabb pontról egy alacsonyabb pontra saját erőből vagy egy másik személy közreműködésével. Az ereszkedési sebességnek közel állandónak; de maximum 2 m/s nagyságúnak kell lennie.
- A statikus kötelek ereszkedőkötélként alkalmazva személy megtartását biztosítják. A dinamikus kötelek ezen kívül biztosítókötélként is használhatók, így szerepük a felhasználó személy zuhanásának megfogása. Mindkét kötélzet körszövött technológiával készült, úgynevezett magköpeny konstrukciójú. Az ereszkedőkötélen történő munkavégzés csak akkor engedélyezett, ha a dolgozó teljes testhevederzetének bekötési pontján át a biztosítókötélen lévő zuhanásgátló szerkezethez kapcsolva a zuhanás
- ellen biztosítva van. A kötelek vége azonosító számmal ellátott, melyet a felhasználó köteles a kötél használatból való kivonásáig megőrizni. Ha a kötél feldarabolásra kerül, a kötél részeit alszámokkal jelölve kell nyilvántartani.
A minimálisan szükséges szabad eséstér kiszámítását célszerű szakemberre bízni, mert bonyolult számítási technika alkalmazása szükséges a helyes eredményhez, és bizony itt emberéletek múlhatnak rajta.
Érdemes azonban tisztában lenni a leesés elleni egyéni védőeszközökre vonatkozó legfontosabb szabványokkal, melyeket az ellenőrzésre jogosult szakemberek kérhetnek:
Szabvány száma |
Szabvány megnevezése |
MSZ EN 341 |
Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Ereszkedő eszközök |
MSZ EN 354 |
Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Rögzítő kötelek |
MSZ EN 355 |
Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Energiaelnyelők |
MSZ EN 358 |
Személyi védőeszközök munkahelyzetekhez és magasból való lezuhanás megelőzésére. Övek a munkahelyzet beállítására, fékezésére és rögzítésére |
MSZ EN 360 |
Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Visszahúzható típusú lezuhanásgátlók |
MSZ EN 361 |
Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Teljes testhevederzet |
MSZ EN 362 |
Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Csatlakozók |
MSZ EN 795 |
Magasból való lezuhanás elleni védelem. Kikötő eszközök. Követelmények és vizsgálatok |
Összegezve: nagyon fontos tehát a leesés elleni egyéni védőeszközök használatára vonatkozó legfontosabb általános, különösen a biztonsági szempontokat érintő tudnivalók betartása. Ezek az eszközök közvetlen életvédelmi funkciójuk miatt az egyéni védőeszközök között is kiemelt jelentőségűek, így elengedhetetlen, hogy a leesés elleni egyéni védőeszközöket csak akkor használjuk, ha
- minden eszközről és kötélről vezetik a „Nyilvántartási és ellenőrzési naplót”;
- elvégezték, és bizonylatolták a szükséges időszakos vizsgálatokat;
- a szükséges személyi feltételek mind felkészültségi, mind egészségi szempontból adottak
- az időszakos gyakorlások megtörténtek;
- a használatbavételt megelőző szemrevételezéses vizsgálat megtörtént;
- a körülmények (időjárás, munkavezetés) minden tekintetben megfelelőek.